Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
metoden, Donator
Haha, jävligt kreativt
moz, Donator
snyggt faktiskt! :D
JoonasN, Donator
Ger han plus för rekvisitan, men "finten" är ju old as hell. Just saying, not hating.
ponnyhn, Donator
det är dock inte i NHL :3
JoonasN, Donator
#5 ponnyhn: Så NHL Skills Competition är inte i NHL?
Hagard, Donator
#5 ne de är inte de va? haha
Skurt, Uppdaterare, Donator
Perrys var snyggare, kastar handskarna och drar fram en mini klubba.
EmmpI, Donator
är inte de där olagligt? bortdömt?
demepal, Donator
#10 EmmpI: Detta klippet är från NHL's All Star skills competition. I just detta momentet, breakaway challenge, handlar det om att underhålla publiken, därmed tillämpas inga straffregler.
Förövrigt så har #5 rätt i att detta inte är NHL, om man ska vara petig. Visst, det är spelare från NHL och organisationen NHL som skapar eventet ASG, men när man säger NHL menar man oftast själva ligan. Petigt, som sagt, men ändå.
fosfat, Donator
Den här försökte ju sig Omark på i en riktig match i KHL för ett par säsonger sedan och misslyckades, om jag inte minns fel.
JoonasN, Donator
#11 demepal: Dock hade finten godkänts även fast straffregler tillämpats. För övrigt så har #5 inte rätt när han säger att detta inte är NHL. All-star matchen och tillhörande SC är båda event under varumärket NHL. Hade han sagt att det inte var en NHL-match så hade han haft rätt, men att säga att det inte är NHL för att det inte är under en NHL-match är ju fullständigt idiotiskt, för att inte tala om långsökt.
JoonasN, Donator
#14 salitjof: Agreed.
pr0nstar, Donator
#13 JoonasN: orkar inte
ponnyhn, Donator
#6 JoonasN: #7 roxodon: #8 Hagard: #13 JoonasN: NHL står för National Hockey League, detta är inte i ligan utan en trick grej
KnertenMoffe, Donator
#17 ponnyhn: Skillscompetition för dom som spelar i NHL? Är väl fortfarande NHL.
Skurt, Uppdaterare, Donator
Herregud.
Låt mig förklara, årligen är detta event i NHL. Först kör man NHL All-Star draft. Alltså har folket i USA röstat fram de spelarna man vill se.
Sedan väljer lagkaptenen och den ass. lagkaptenen fram spelare ur de som blivit valda. Forwards,backar och 3 målvakter. När båda lagen är klara kör man NHL - Skills Competition.
Där ska båda lagen möta varandra i tävlingar så som: Skjuta hårdast, snabbhet, teknik, och precision. I slutändan av denna tävling körde man också snyggast straff eller den mest kreativa straffen, som folket i USA/Kanada sedan fick rösta via telefon. Den som var snyggast och mest kreativ vann.
Efter det här kör man den årliga matchen. Team Chara mot Team Alfredsson. Efter varje period byter man av målvakten. Lagen är fullt utav världens bästa ishockey lirare. Matchens slutresultat blev 12-9 till Team Chara.
Alltså är det här ett oförglömligt event för att underhålla publiken.
pewpewpew, Donator
#20 Skurt77: Vad har detta med saken att göra ?!
BlaZeed, Donator
Målvakten släpper in den. Eller ser jag fel? (Jag vet att det inte är en riktig match)
Skurt, Uppdaterare, Donator
#21 pewpewpew: Ja vad tror du?
NUUSKA, Donator
fejk? ofta han lyfter upp båda benen lär ju va uppgjort
JoonasN, Donator
#17 ponnyhn: Det är inte från en NHL-match, nej. Men det är fortfarande NHL din dumma fan. Eventet är ett NHL-event. Punkt.
demepal, Donator
#13 JoonasN: Låt mig då citera Jim Hudgson(tror jag att han heter, kanadensisk hockeykommentator som ofta kommenterar Nucks matcher. "I'm wondering, would that goal be considered illegal in the NHL?"
Han sa kanske inte direkt så, men det relevanta är att han sade "in the NHL" vilket ganska klart påvisar det faktum att man inte betraktar ASG som NHL. När man säger "spelaren X gjorde mål i NHL, då menar man en regulation match eller playoff. Inte ASG."
Än en gång, ingen viktig diskussion, men men.
Hoppla, Donator
#5 ponnyhn: Det här är inte existenz, utan ett kommentarsfält.
pewpewpew, Donator
#23 Skurt77: Ingen som frågade vad det var för något, eller hur det gick till. Vi diskuterade om länknamnet var passande eller inte.
JoonasN, Donator
#26 demepal: Det här är en del av NHL. Punkt. Sen att han säger "in the NHL" betyder att han syftar på en NHL-match i sig. Förväntar mig inte heller att han ska säga "in a regulation round or in the playoffs", lättare att säga "in the NHL". Förstår inte vad som är problemet, det är ett officiellt NHL-event, men inte en del av själva matchserien. We finished? http://www.nhl.com/ice/page.htm?id=67157
Skurt, Uppdaterare, Donator
#28 pewpewpew: Men snälla..
demepal, Donator
#29 JoonasN: Äh, tänker inte diskutera mer. Jag tycker att han ganska klart syftar på NHL som något utomstående, i alla fall fick jag den uppfattningen under ASG eventet. Men som sagt, ganska onödig diskussion så lägger därmed ingen ytterligare energi på den.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|