Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Bild   True shit? Tillbaka
Kommentarer 4 kommentarer, 2072 klick.

Raderar...
Tompkiss, Donator 2025-01-11 07:42 | #1
Fråga Raggarsvin han vet nog
dan lether, Donator 2025-01-11 08:21 | #2
om ni inte redan gjort det så läs Jan Guillous krönika ang det defacto avtal vi slutit utöver natos regler https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/O8w761/sverige-har-frivilligt-underkastat-sig-usa.

har danmark liknande avtal så är det självklart att usa kommer få det de vill ha utan ens politisk debatt.
Hav0ok, Donator 2025-01-11 09:16 | #3
#2 dan lether: Det är inte så det fungerar, det är ett avtal bland allierade, USA kan inte besluta om någonting själv utan måste förhandla med respektive land. Att dom bara skulle kunna "ta" Grönland eller Gotland är fantasier.
Alla dessa avtal kan sägas upp av endera part med ca. 6 månaders uppsägningstid och för min del så är det här ett positivt steg, varför skulle det vara dåligt att ha beredskap från USA:s sida i dessa tider? Det har åtminstone en avskräckande effekt.
Charlesz, Donator 2025-01-11 16:38 | #4
#1 Tompkiss: Tänkte kommentera nåt liknande men du var först på bollen.

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.007525 sekunder för 4 ninjor att ha ihjäl 6 samurajer!


Donera Mera! Ghoul