Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Dold kamera inifrån en stad styrd av IS Tillbaka
Kommentarer 19 kommentarer, 16012 klick.

Raderar...
ORANGEtm, Donator 2014-09-26 00:09 | #1
När kvinnan med akn och ungen gick där fick jag känslan skjut ungen så det blir någon rättvisa.. Antar att jag borde söka hjälp
ßadass, Donator 2014-09-26 00:25 | #2
varför i helvete filmar dem med fisköga
Boozfob, Donator 2014-09-26 00:56 | #3
Några välplacerade nukes skulle ju inte sitta helt fel
jeppezon, Donator 2014-09-26 01:02 | #4
#1 ORANGEtm: Nej
#2 ßadass: Troligtvis för det är lite svårt o gömma en RED kamera.
#3 Boozfob: Har jag tänkt på enda sen president's bush tid.
amaraim, Donator 2014-09-26 03:42 | #5
#2 ßadass: Vad tror du?

Så man ser mycket, plus att hon måste ju ha den dold. Blir hon upptäckt så lär hon bli stenad till döds.


Jag kommer aldrig förstå mig på religion, och lär nog aldrig gilla det heller.

Mer än så får det räcka, orkar inte ta någon risk.



Ta det lugnt i kommentarerna nu så vi slipper bans.
Phny, Donator 2014-09-26 10:47 | #6
Förstår inte riktigt varför kvinnorna skulle vilja stanna där i Syrien. Det kan ju knappast vara bättre i syrien än i frankrike?
gg23, Donator 2014-09-26 11:11 | #7
#6 Phny: gratis kalashnikov tackar man ju inte nej till, själv fick man öppna 18 lådor innan man fick en
yromastyx, Donator 2014-09-26 12:38 | #8
#7 gg23: Var det en Vulcan?
Flapflapflap, Donator 2014-09-26 13:22 | #9
Inte för att vara den som är den, men är inte IS dom som följer koranen mest av alla muslimer i världen? Alltså dom som är mest muslimska?
Frosher, Donator 2014-09-26 13:40 | #10
#9 Flapflapflap: Nej, IS är de som tolkar mest våld ur den. Följer man koranen till punkt och pricka är det en fredlig text.
Flapflapflap, Donator 2014-09-26 13:45 | #11
#10 Frosher: En snabb googlesökning visade detta!
http://www.thereligionofpeace.com/quran/023-violence.htm
Visst att det bara är en del av koranen, men om man ska följa koranen till punk och pricka skam an väl även följa det?
Fullbordad, Donator 2014-09-26 14:51 | #12
#11 Flapflapflap: Dom mesta av dom exempel som skrevs på den sidan var vinklat så att det såg så dåligt ut som möjligt. Jag har personligen läst bibeln och större delar av det gamla testamentet och koranen. Helt ärligt så uppfattade jag koranen som den mest humana och fredliga skriften.

Mycket av det man får länkat av muslimhatare på till exempel facebook är taget från en historia om ett krig mellan Muhammed och ett gäng banditer som bodde på ett berg (citera mig inte på detta, fast det är ungefär vad det handlar om). Detta som för övrigt så handlade mer om makt över territorium än religion. Fast tar man bara ut en viss mening ur den så är det klart att det ser illa ut.
Flapflapflap, Donator 2014-09-26 15:10 | #13
#12 Fullbordad: Ja, det vet du nog bättre än mig. Men även om det är vinklat är det där, och IS använder det. Vad jag menar med att IS är de mest trogna muslimerna på jorden är att de helt enkelt försöker följa koranen så mycket som möjligt, de ber när de ska be, följer de 'gamla' lagarna (typ stening osv), tvingar kvinnor att leka spöken under sina lakan osv.

En 'modern' muslim gör inte allt det där, de följer inte inte koranen alls lika mycket, hobbyber då och då, kanske tar sig en kebab, dricker förmodligen alkohol osv. Så därför anser jag att IS är de som starkast följer islam på jorden, vilket smått visar Islams 'sannaste' annsikte, vilket visar på vilken slags religion det är.

Som kontrast och förtydligande; En kristen som följer bibeln till punk och pricka får aldrig vara våldsam(enligt bibeln), en muslim som följer koranen till punkt och pricka får(enligt koranen).

Sen så går jag datateknik och inte typ.. religionskunskap eller nått, så vad vet jag
Fullbordad, Donator 2014-09-26 15:23 | #14
#13 Flapflapflap: Kristendomen har många väldigt våldsamma texter och följer man dom till punkt och pricka så ska man till exempel:

1. Stena sina barn till döds om dom inte lyder sina föräldrar
2. Döda människor som predikar om en annan gud
3. När man för första gången har sex som man och hustru sen TROR att hon inte är oskuld så ska man stena henne till döds.
4. Vissa översättningar av bibeln säger att man ska bestraffa homosexualitet med, gissa vad, stena dom till döds.

Så en kristen alternativt jude som följer våra heliga skrifter till punkt och pricka har väldigt många anledningar att bruka våld. Det handlar inte om religion utan vars man är uppväxt. Man måste ha i åtanke att fanatikerna i Mellanöstern är uppväxta i krig och fattigdom och har förmodligen en ganska så skev världssyn.
larry, Donator 2014-09-26 18:31 | #15
#13 Flapflapflap: Det handlar om att religionen moderniserats för massan, men inte för IS. Detsamma gäller kristendomen (som Fullbordad gav exempel på ovan), judendomen, hindu och många andra religioner. Ursprungstexterna som ofta är tusentals år gamla har förstås ofta moral som inte längre är giltig i dagens samhälle, varvid de flesta troende övergett de värderingarna alt. omtolkat dem.

Sen tycker jag du visar upp en väldigt bristande kunskap när du säger att en kristen aldrig får vara våldsam om man följer bibeln, vilket är direkt felaktigt. Läs gärna på lite mer på dessa ämnen innan du bildar så pass skadliga åsikter.

Med det sagt vore jag jävligt nöjd om alla religioner bara kunde lägga sig ner och dö.
Mad Max, Donator 2014-09-27 00:57 | #16
Och det här är då alltså Fransmännens sätt att rättfärdiga och skapa opinion för att gå in i kriget. Likaså dom fejkade avrättningsvideorna var USAs sätt.
Frosher, Donator 2014-09-27 13:46 | #17
#16 Mad Max: Antar att du letar efter trianglar i bilder och skyller på Illuminati också.
hangman, Donator 2014-09-27 17:40 | #18
#7 gg23: hahahahaha
Exedome, Donator 2014-09-28 16:11 | #19
#14 Fullbordad: Sånt där står ju bara i det gamla testamentet. Det gäller med andra ord bara judarna.

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.010893 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 20 samurajer!


Donera Mera! Ghoul