Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
hagganboy, Donator
Trevligt med besök från en annan kultur
Il Dire, Donator
snart i en stad nära dig...
larry, Donator
Fattade ingenting. Bakgrund, någon?
Il Dire, Donator
#4 larry: http://vladtepesblog.com/2015/09/04/a-thousand-grateful-refugees-riot-in-greece-and-try-and-take-over-a-ferry/
Här har du annan trevlig läsning:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3207169/Thousands-migrants-storm-police-lines-leap-razor-wire-reach-Macedonia-Greece.html
Thedevil, Donator
Hallå det är inte alla muslimer, det kan ni inte vara säkra på! :P :P
Il Dire, Donator
#6 Thedevil: Spelar väl ingen roll vilken religion dom har?
larry, Donator
#5 Il Dire: Lurig situation. Visst kan man förstå att Makedonien stänger gränserna, men samtidigt betyder det att migranterna fastnar i Grekland, som knappast heller är skitsugna på att ha dem i landet.
Vet inte vart felet uppstår, egentligen, men spontant känns det som att Turkiet borde vakta sin gräns bättre, det är ju trots allt via det turkiska fastlandet merparten av migranterna tar sig till Europa. En temporär lösning vore ju att upprätta FN-styrda flyktingläger på den turkiska sidan av gränsen som samtliga europeiska länder skulle ha egenintresse i att stötta, men det skulle säkert turkarna sätta sig på tvären mot...
Inlägget är borttaget
Il Dire, Donator
#8 larry: Dom enda som är sugna på att ta hand om alla migranter är tyskland och sverige... då blir det så här. Klart alla vill ta sig vidare till ett land där allt är gratis!
Klart turkiet inte är sugna på att betala för deras uppehälle.
mrnecro, Donator
#5 Il Dire: jepp, början på slutet för Europa.
Il Dire, Donator
#11 mrnecro: Övriga Europa kommer det ju gå superbra för när vi är där och tar emot alla och spenderar alla våra pengar (som vi inte har).
Theodåren, Donator
Invasionen av Europa har börjat...
Roger, Admin, EgenTitel100kr
Rubrik ändrad.
aperu, Donator
Varför slåss man inte för sig land?
vafan193, Donator
#15 aperu: De dominerande aktörerna i Syrienkriget är alla tyranner. Mao, det finns inte särskilt många att strida för, om man inte är en religiös fanatiker dvs.
Kweelie, Donator
I den där situationen ska man kalla in militären och bara sätta upp 10st m60 och omringa dom, sen är det bara att öppna eld.. Jävla sandlåde folk de där, kommer till ett nytt land och börjar kasta sten för att dom inte får som dom vill.. Nä fyfan bara skjuta bort dom och dumpa dom utanför kusten till hajarna! Avskum är vad det är, #sd2018 så vi stänger gränserna!
KoMaT, Donator
#17 Kweelie: Läskigt att du ens kan tänka så.
Coca-Cola Beroende, Donator
Tycker att det är konstigt. Dom flyr sitt land fullt av krig och förtryck, hävdandes att dom inte vill veta av krig och sådant.
Men när dom kommer till Europa så beter sig en stor grupp av dom precis som det dom flytt ifrån, våldsbenägna och skiter totalt på mottagarländernas befolkning och kultur. Får dom inte som dom vill så tar dom snabbt till våld.
Nä, upp med en mur och släpp in så många som vi rimligt kan ta emot och kasta ut idioterna som inte sköter sig.
Upgrayedd, Donator
#19 Coca-Cola Beroende: om det var krig i Sverige och hela din familj var på flykt, hälften av din släkt är döda och dina barn svälter, kanske har ett av barnen dött också.
oändlig misär och panik.
När du äntligen kommer till europa så blir du stoppad, du får inte komma in. du blir behandlad som boskap.
Fler som känner som du och paniken börjar spridas.
Inte fan tror jag att en normal människa hade satt sig ner väntat på ytterligare ett kasst besked, det hade blivit upplopp, precis som här.
KoMaT, Donator
#20 Upgrayedd: +1
Roger, Admin, EgenTitel100kr
#17 Kweelie: Nästa gång du skriver något liknande så är det tack och hej för din del!
NuFFe, Donator
#20 Upgrayedd: men va tur att det inte är krig i sverige, svaret från alla vänster folk är alltid "men tänk om det va du".. ja men nu är det inte det.. nästa poäng?
ikeelyou, Donator
#20 Upgrayedd: Svenska/ försvenskade invandrare är för mesiga för något sånt... Alla hade bara typ "okej, förlåt för jag finns" typ ;p
Coca-Cola Beroende, Donator
#20 Upgrayedd: Jag ser vad du menar och att deras beteende har sina förklaringar. Men det gör det inte acceptabelt.
Dom har inte rätt att göra som dom gör oavsett vad dom har fått stå ut med. Länderna och deras befolkningar ska inte behöva ta skit från dessa personer. Dom kunde lika gärna ha stoppats vid turkiska gränsen och aldrig kunnat ta sig ur kriget. Nu när dom är säkra från IS och andra grupper.
Och skulle det bli krig i Sverige, mitt liv förstört och famlij död så skulle jag aldrig vända ryggen till. Jag skulle slåss för mitt land.
larry, Donator
#25 Coca-Cola Beroende: Angående din sista mening så är det nog rätt svårt att som frisk människa "slåss för sitt land" när de stridande parterna båda två är ena jävla råttpack. Vad gäller resten det du skrev så spelar det ingen större roll hur du tycker man borde agera rent rationellt. Befinner man sig i en sådan situation tänker man inte rationellt, utan emotionellt, precis som #20 förklarade.
Problemet är att Europa inte haft någon som helst plan för att hantera alla dessa jävla flyktingar. Säger som jag sa tidigare; hade världens länder (och då främst europeiska länder) haft något som helst ansvarstagande och framförhållning hade man etablerat ett FN-styrt flyktingläger på turkiska sidan av gränsen som länder stött med finanser, personal, materiell osv.
Men nu funkar det ju inte så, och även om man på något magiskt vis skulle få tanken att göra detta skulle det ta åratal innan något skedde, och ännu fler år innan det var en verklighet.
Macke, Donator
Vänliga de verkar vara.
Majbrasan, Donator
#20 Upgrayedd: #26 larry: Tänkande människor, gott så.
Megamisama, Donator
#17 Kweelie: Fick ett rejält fniss.
#25 Coca-Cola Beroende: De hade fått bilda en tredje styrka då, en som bara har tillgång till sten och pinnar vs en styrka med modern militär, en styrka med IS i ryggen. Det funkar inte, de dör bara också direkt isåfall.
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
thewAsted, Donator
herregud, klart vi ska ta emot dem......
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
ronnybond, Donator
får inte url skitet att fungera, kollade forumet, försökte med alla men utan resultat så här får ni en lång länk. som slår håll på alla dom argumenten tänkt om vi var i krig och måste fly. Sen också att gå från finland till sverige är inte en sån stor kultur krock. https://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t31.0-8/11894522_541388012679730_831618513255930092_o.jpg
Isvarm, Donator
Från klippet till kommentarerna så drar jag en slutsats.
Dags att hitta en stuga så långt upp i Sverige det bara går, långt ute i vildmarken.
drugsrocks, Donator
Bra att svetsarn idag sa att enbart de med skyddsbehov ska beviljas asyl (hoppas dom går mer efter UNHCRs linje gällande vem som anses vara flykting) så alla som inte kan identifiera sig hädanefter och/eller som saknar skyddsbehov kommer skickas tillbaka. Det börjar gå åt rätt håll får man hoppas dock så ser ju Sveriges regering annorlunda på saken om vem som har skyddsbehov tråkigt nog.
TakedaShingen, Donator
Nu skyndar de på folkutbytet :)
Kul att pissa bort flera tusenårig historia av elände, misär och krig - men även innovationer, skönhet och i princip all form av modern vetenskap - på ett par generationer.
Vi har offrat tiotals miljoner människor för att skapa den friheten som vi njuter av idag. Samma frihet som dessa människor nu bokstavligen väller över gränsen för att njuta av, men att de kommer hit kommer att förstöra den friheten tyvärr.
Maflam, Donator
Gött, vi tar in någon miljon så är det ju bara några miljarder kvar! Men det fixar vi! Tänk om det var ni och er familj liksom.
Tiimmeey, Donator
Helt plötsligt blev jag inte förvånad av situationen där nere... Ska dessa vara de fredliga som flyr undrar jag hur de icke-fredliga är
Upgrayedd, Donator
#23 NuFFe: Jag är moderat. Och du verkar vara fem år gammal.
#25 Coca-Cola Beroende: Det är väldigt lätt att sitta i soffan i ett av världens bästa land och skriva på ett forum "vad du skulle göra"
#24 ikeelyou: Hehe, visst e de så ;)
JLS, Donator
Så tragiskt att 7k och resten av Europa itne kan inse att dom måste agera NU och på ett annat sätt än vad dom hittills gjort. Historien upprepar sig och oliktänkande blir slaktade för att USA gjorde upp en eld som spridit sig till ett inferno nere i mellanöstern.. Precis som andra världskriget eller Rwanda så är detta en ren jävla utrotning som sker och omvärlden skiter fullständigt i att ställa upp millitärt, vilket USA dom nötterna borde varit snabba med att göra för att dom skapat hatet mot västvärlden. Men efter WW2 så skapades förenta nationerna i syftet att vi som människor aldrig skulle låta något så hemskt som nazisterna gjorde upprepas, men här står vi än en gång och väntar på att massgravarna ska upptäckas och politiker ska vinna sympatiska pluspoäng genom att prata om hur det ska motverkas i framtiden, nä fyfan så jag vill kräkas på denna snevridna jävla värld.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|