Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
perssonlovesblood, Donator
USA's politik går knappt att skilja från Hollywood längre. Att ett land kan bli så snedvridet på 200 år, intressant.
bingoberra, Donator
Fast det var väl Sanders som frågade Trump ifall han ville ställa upp på debatt och inte tvärtom?
korzz, Donator
#1 perssonlovesblood: 200 år? testa iranska revolutionen som på ett år förde ett sekulärt mönsterland till ett miserabelt, bakåtsträvande skithål :)
Maflam, Donator
Förstår inte direkt varför. Fokusera på miffot som blir motståndaren a.k.a Hillary.
perssonlovesblood, Donator
#3 korzz: Såg på nyheterna idag att kvinnor iallafall har börjat få visa typ 1/4 av håret. De styrande verkar inte bry sig så mycket iallafall, framgång! Om Iran skulle bli sekulärt som de gamla goda tiderna tror jag Mellanösterns framtid skulle bli ljusare med detsamma, Israel och Iran skulle vara en mäktig allians!
Hur som helst, jag ser inte hur det är relevant till min kommentar om USA's kulturella förändring när det kommer till politik. Båda länderna är intressanta.
#4 Maflam: Det är tydligt att Donald respekterar Bernie, de är trots allt i samma båt i etablissemangets ögon. Anledningen till att de båda har kommit så långt är för att befolkningen är trötta och vill ha förändring, något som de båda - om man ser till USA's tidigare politiker - verkligen har gjort mainstream.
Sen sa Donald det själv, ratings! Hillary kommer hamna i skymundan om Don och Bern ryker ihop, något som båda tjänar på!
Själv hade jag fördragit mer ljus på Libertarianerna eller Kapitalistpartiet men det lär inte hända då en klar minoritet är intresserad, vilken i sin tur inte genererar några ratings!
Nu kanske du förstår varför. :)
Megamisama, Donator
#4 Maflam: Om det någonsin blir Trump vs Sanders kommer Trump ta hem det riktigt jäkla lätt. Därför hade han älskat Sanders som kandidat.
korzz, Donator
#5 perssonlovesblood: jag tyckte det var relevant då du menade att en politisk förändring på bara 200 år kan snedvrida ett helt land och dess politiska arena så ofantligt. Därav jämförde jag med Iran vars snedvridning endast tog 1 år:^)
Megamisama, Donator
#7 korzz: + att för 200 år sedan i USA ägde varannan Svensson en slav.
Inte för att det är något jävla fel med det, iaf för mig som vit man, men ändå.
Maflam, Donator
#5 perssonlovesblood: Ja, att det har med 'ratings' att göra förstår jag. Men att planera en debatt, boka en arena, fixa vilka som ska hålla i debatten, etc etc. Tar tid.
Att planera en debatt innan 7:nde Juni och avbryta alla sina planer fram tills dess verkar ju inte direkt vara så optimalt.
100kgKush, Donator
#6 Megamisama: Han har det lättare mot Hillary. Det finns ingenting som påvisar dig förutom dig själv. Sen har Trump sagt ja och nej upp emot 5 gånger nu, men jag hoppas såklart att det blir en debatt. Bernie har sagt ja hela tiden.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|