Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Robert Aschberg konfronterad av GS-Johan Andersson Tillbaka
Kommentarer 16 kommentarer, 5509 klick.

Raderar...
KaKao, Donator 2019-02-14 00:20 | #1
Mördar-Aschberg det är jag det är jag.
Coachzi, Donator 2019-02-14 01:29 | #2
Mördar-Aschberg det är jag, jag ska halshuggas idag.
Dunderhoken, Donator 2019-02-14 02:45 | #3
Samtalet som Sverige väntat på är här. Granskning Sveriges Johan Andersson ringer till Robert Aschberg. På Flashback startades en tråd om detta redan i mars 2015.
Naturligtvis blir Robert Aschberg, trots en kaxig inledning, pressad av Johans lugna frågor och tvingas till slut fly med svansen mellan benen. Vill du stötta vår medborgarjournalistik, så kan du swisha ett bidrag till: 070 773 02 30.

Trolljägarna ville hitta Granskning Sverige-grundaren Johan Andersson för att "hänga ut" honom. Istället ringer Johan Andersson tillbaka med sylvassa frågor. Mytomanen Robert Aschberg blir utfrågad om mårdgåtan med Solvallakungen, Bechir Rabani och Aschbergs kopplingar till Stalins massmord via farfar Olof. Han får frågor om hans hyllande av historiens värsta massmördare Mao, samt ledarrollen inom våldextremistiska kommunistnätverket AFA.
Den i början så kaxige Robert Aschberg blir mer och mer nervös ju längre samtalet går. Mer och mer pressad, stakar sig och försöker prata i munnen på Johan. Till slut svarar han i princip likadant på alla frågor.
-Du får svar när vi ses, om du kommer och inför rullande kameror, säger personnummer och visar ditt leg!
Några frågor svarar dock Robert Aschberg på. Vissa svar är sensationellt lögnaktiga, vilket kollas upp direkt upp efter samtalet avslutats. Andra svar är undanglidande i ett tafatt försök att genom kommunistist ordmärkeri undgå ansvar.

På första frågan om 21-åringen, med begåvningshandikapp och svår ADHD, som begick självmord som följd av en uthängning i programmet "Svensk Maffia", en föregångare till Trolljägarna, påstår Robert Aschberg att han inte hade något med den produktionen att göra. Han hade "bara pratat med offrets mamma".
http://www.friatider.se/aschberg-lova...
I verkligheten var det Robert Aschbergs mediabolag Strix som producerade programmet, vilket ledde till att TV4 blev fällda för det inslaget. Eftersom det Trolljägarna sysslar med idag alltså är olagligt i Sverige, har man istället lagt programmet på TV3, som inte är registrerade i Sverige.
Därefter påstår han att "det är omtvistat" om 21-åringen begick självmord efter "Svensk Maffia". Feministinspektionen ringer efter detta samtal till 21-åringens fosterpappa och får bekräftat att Robert Aschberg ljuger.

"Solvallakungen" Tore Ferdinand Pettersson blåste Robert Aschberg på svindlande 19 miljoner. Kort därefter hittades han död i skogen. Självmord hävdar en stressad Robert Aschberg. Då läser Johan Andersson upp en artikel där vännerna till Solvallakungen i samband med dödsfallet säger att det är omöjligt att Solvallakungen skulle begå självmord.
Aschberg svarar:
-Du känner ingen av Solvallakungens vänner, det gjorde jag.
Feministinspektionen ringer efter detta samtalet till en av Solvallakungens gamla vänner, som säger att Robert Aschberg inte alls umgicks med någon av Solvallakungens övriga vänner. Lögn, igen från Robert Aschberg.

När Johan sedan frågar om den berömda medborgarjournalisten Bechir Rabanis mystiska död, strax efter den virala videon, där Bechir själv uppfattar att han blir dödshotad av Robert Aschbergs fru Lotta, råkar plötsligt Aschberg försäga sig. Han påstår att han besitter information om hur den unge Bechir Rabani dött. Något som är hemligstämplat eftersom man påstod att dödsfallet var "naturligt".
-Jag känner till hur det där dödsfallet gick till, men det tänker jag av integritetsskäl inte berätta, säger Robert Aschberg.

När Johan frågar om Olof "Den röde bankiren" Aschberg, kommunisten som tvättade och hälade Lenin och Stalins stulna guld och finansierade den ryska revolutionen, som ledde till miljoner vanliga människors utrotande samt startandet av andra världskriget, förnekar han allt.
-Jag har inte ärvt en krona. Kan du ge mig några bevis för att jag ärvt något?
När Johan skall läsa upp bevisen, byter han dock snabbt ämne och fortsätter prata i munnen.

När Johan frågar om hans hyllande av den kommunistiske massmördaren Mao, som mördade ca 60 miljoner människor i Kina, påstår han att han kan svara när vi ses. Något som man kan misstänka aldrig kommer ske.

När Johan frågar om hans kopplingar till AFA och ansvar för alla de terrorattacker de utfört mot t ex Sverigedemokraterna, påstår han Johan hittar på. Robert Aschberg har bolag ihop och är nära vän med våldsamma AFA-aktivisterna Martin Fredriksson & Mattias Wåg i Researchgruppen. Hans slutgiltiga svar blir:
"Ingen är ansvarig för någonting min vän."
Meningen sammanfattar kortfattat konsekvenserna av den socialistiska/kommunistiska samhällsmodellen.
Följ fortsättningen nu när Robert Aschberg påstår att han vill träffa Johan Andersson.
Pimpstar, Donator 2019-02-14 11:09 | #4
Han är ett sån jävla slisk den där Aschberg.
ascesso, Donator 2019-02-14 14:26 | #5
Man kan alltså konstatera a att denna Johan skiter fullständigt i vad han själv har för sig utan väljer istället att kasta skit på andra för att försvara sitt eget beteende
KTMmarkus, Donator 2019-02-14 14:51 | #6
#3 Dunderhoken: Ingen aning om det du skriver stämmer men du kanske inte ska använda Fria tider som en källa om du vill ha någon som helst trovärdighet...
Valldabo, Donator 2019-02-14 15:54 | #7
#6 KTMmarkus: Bortsett från Fria tider så skriver de vanligtvis ut sina källor tillskillnad mot exempelvis Nyheter24 och Aftonbladet :)

Aschberg haha fyfan vilket vider, direkt efter Betnér.
Sanctuary, Finansfjant 2019-02-14 16:11 | #8
#7 Valldabo: Hahaha Fria Tider är väl ändå definitionen av vinklad media? Det kan inte ens en stugrasse som dig förneka?
De skriver ut sina källor men vad spelar de för roll då de medvetet och upprepande lägger in deras egna åsikter och tolkningar i deras ”artiklar”?
Dunderhoken, Donator 2019-02-14 16:31 | #9
#6 KTMmarkus: MMh det är ju innehållsförteckningen av YouTube videon citerade vad Feministinspektionen skrivit din jävla köttbullshjärna!
eMwolB, Donator 2019-02-14 16:37 | #10
Snarare SVT, DN, Aftonbladet, Metro med flera som är definitionen av vinklad media
Dunderhoken, Donator 2019-02-14 16:42 | #11
#10 eMwolB: +1
Session13, Donator 2019-02-14 17:43 | #12
Allt media är vinklat, det som kan citera källor blir mer trovärdigt, beroende på sagda källor.

Sen är det ett journalistiskt misslyckande varje gång man inför personliga åsikter bland påstådda fakta.

Det vis som det vinklas mest på i mainstreammedia är att "den här nyheten tar vi, den där skippar vi" beroende på magnituden klick som skulle genereras, kontra: gynnar detta vår agenda?
Zambal, Donator 2019-02-14 17:58 | #13
Den där Johan Andersson verkar vara ett riktigt äckel.
Tuggben, Surgubbe 2019-02-14 18:21 | #14
Tycker Robert hanterar det där drägget riktigt bra, blir konfronterad med en massa skvaller och internetsanningar, en del har sanningar i sig och han blir lugn, kanske lite generad men för sig bra. Ser inga problem i detta. Däremot så hoppas jag den där "Johan Andersson" håller vad han lovat om intervjun.
xodiac, Donator 2019-02-14 19:59 | #15
#8 Sanctuary: Nu orkar jag inte mer, har sett dig skriva "som dig" i flera år men nu sätter jag ner foten. Det heter "som du".
swedz, Donator 2019-02-15 00:23 | #16
#13 Zambal: Hans pappa var snedknullad av farfar

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.010185 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 17 samurajer!


Donera Mera! Ghoul