Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
creftan, Donator
Just det här med känslan att vilja kunna göra saker men att man ändå faller tillbaka. Till exempel när man är på en restaurang - man tar alltid samma sak trots att man vill testa något nytt.
waf, Donator
#1 creftan: Ganska vanligt beteende från och till i olika situationer för de flesta. Människor är vane-djur.
Autister har kanske bara extra svårt att gå utanför sina vanor
fatrak, Donator
#1 creftan: samma med fobier och ångest. Man kanske verkligen vill göra en sak men sammtidigt är det det sista man vill göra typ.
creftan, Donator
#2 Yes, det är sant. Fick min diagnos för två år sedan, känner igen mig mycket i det han pratar om men just det här att prova något nytt men att det bara inte går, hemskt.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|