Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Flashmob för hemlösa Tillbaka
Kommentarer 12 kommentarer, 18321 klick.

Raderar...
Porryhatter, Donator 2012-03-07 08:45 | #1
Man ska ju tänka vissa hemlösa redan fått en chans, och två, och tre..
ZORRONR1, Donator 2012-03-07 11:45 | #2
Jag har fan vart med nått fruktansvärt i mitt liv och inte fan sitter jag på gatan för det? Utan har ett jobb en sambo som man älskar och tänker framåt och kämpar i livet varje dag.Håller med #1 Porryhatter:
smörliv, Donator 2012-03-07 16:16 | #3
Snälla ni små ärthjärnor ovan mig. Detta är människor med PROBLEM!!! Alla är inte stöpta i samma form och vissa behöver mer hjälp än andra att komma på fötter. Äckel är vad ni är.
Värdelös flashmob för övrigt...
Inlägget är borttaget 2012-03-07 17:48 | #4
watervendor, Donator 2012-03-07 17:50 | #5
Gå till Soc
Porryhatter, Donator 2012-03-07 17:53 | #6
#3 smörliv: Hur mycket mer hjälp och chanser ska man ge vissa personer menar du? En sjätte lägenhet gratis? Avvänjningshjälp för den trettonde gången? Bidrag för den sjunde? Ett ultimatum för den elfte? Tvångshjälp för den femte?

Vissa skiter ju totalt i att göra något och hjälpa sig själva. Hur ska då någon annan lyckas att kunna hjälpa denna person?

Är Sverige ett dåligt land när det kommer till dessa frågor? Finns det något annat land vi kan kolla på med ett bättre välfärdssystem, som ger mer chanser och hjälp till dessa personer?

Du kan inte skriva två kommentarer efter varandra.
Emiiilioo, Donator 2012-03-07 18:14 | #7
#6 Porryhatter: Instämmer i allt du sa. Smart grabb!
#3 smörliv: Antar att du har en släkting/vän som har de "svårt". Det han/hon inte berättat för dig är att allt de som Soc/whatever sa, var sant och det var därför som han eller hon blev utslängd & av med jobbet.
ZORRONR1, Donator 2012-03-07 20:58 | #8
#3 smörliv: Vad fan är det med dig? Du har väl inte en jävla aning vad jag har ståt ut med? Kan lova dig att många fler än dom hemlösa är inte ens i närheten på vad det jag har fått uppleva i mitt liv!
smörliv, Donator 2012-03-07 21:24 | #9
#8 ZORRONR1: Du, jag nämnde inte ett ord om vad jag tror att du har gått igenom. Men vad det än är så är du säkert en stark person som lyckats ta dig igenom det.

Du pratar hela tiden utifrån ditt eget perspektiv och verkar helt ha missat att alla inte är lika. Vissa kommer från en HELT annan kultur rakt in i det svenska, relativt komplicerade, samhällssystemet ELLER har något anat problem som en utvecklingsstörning. Om en sådan person då möter något som du skulle uppleva som en "mindre" motgång så kanske det är fullständigt FÖRÖDANDE för denne. Alltså: Alla personer är inte stöpta i samma form och är inte likadana. Detta har varken du eller någon av ovanstående förstått.

#7 Emiiilioo: Hahah, kul med folk som antar saker på det sättet tycker jag. Grejen är när det som för dig är antaget om mig inte stämmer spricker liksom hela resonemanget eller argumentet. Alltså nej, jag har ingen nära vän eller släkting som har det "svårt". Jag är bara en vanlig jävla människa med hälsosam mängd empati i blodet.

#6 Porryhatter: Haha, Jadu, du lyckas verkligen imponera med din avancerade retorik...
"En sjätte lägenhet gratis?" Hahah, gå hem och läs på....
ZORRONR1, Donator 2012-03-07 21:51 | #10
#9 smörliv: http://www.aftonbladet.se/nyheter/article11651933.ab där och sök på Brålanda mordet så får du veta vilket helvete vår familj har haft. Och morsan förlorar huset OCH sin man och likförbannat så kämpar hon. Och lever på "skorpor" nu. Dom kan borsta av sig skiten å ställa sig upp och se till att skärpa sig precis som alla andra har gjort i 100tals år. För fan dom är bara lata och skiter i allt. Lyssna nu, inte "ALLA" hemlösa men många av dem!
Porryhatter, Donator 2012-03-07 21:58 | #11
#9 smörliv: Den del av hemlösa som totalt skiter i att ens försöka att hjälpa sig själva. Du sa att dessa personer behöver MER hjälp, vad exakt är det man ska göra menar du på? Kan du inte komma med något konkret förslag istället för att skratta bort det?
ZORRONR1, Donator 2012-03-07 23:05 | #12
#11 Porryhatter: Precis, jag behöver med hjälp :(

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.006429 sekunder för 6 ninjor att ha ihjäl 12 samurajer!


Donera Mera! Ghoul